Škola je příjemcem dotace v rámci výzvy Statutárního města Ostravy.
Název projektu: | TVORBA STUDENTŮ NA SPŠEI OSTRAVA |
Žadatel: | Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky, Ostrava, příspěvková organizace |
Poskytovatel dotace: | Magistrát města Ostravy |
Oblast podpory: | Oblast školství - program |
Název výzvy: | Program na podporu rozvoje kvality školství z rozpočtu statutárního města Ostravy na rok 2024 |
Rok čerpání: | 2024 |
Přidělená částka: | 40.000,- Kč |
Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.
Ostrava očima studentů SPŠEI
Fotografie: Jan Bohoněk, Vojtěch Šenk, Ondřej Šindelka
Text: David Moškoř
Ostrava je kraj razovity
Ostrava, třetí největší město České republiky co do populace i rozlohy, je proslulá svou specifickou atmosférou a silnou identitou. Označení „kraj razovity“ se k ní pojí už od nepaměti, jednak symbolizuje ikonický ostravský dialekt, jednak vyjadřuje její jedinečný svérázný charakter.
Jedním z nejpůsobivějších, zároveň i nejznámějších rysů Ostravy je její dělnická minulost. Město vyrostlo na těžbě uhlí a hutnictví a tato průmyslová éra zanechala hluboké stopy na její tváři. Kdysi šedé a zakouřené ulice se však v posledních letech proměnily v moderní a dynamické centrum s pulzujícím životem a obdivuhodnou architekturou. Mnoho lidí stále Ostravu spojuje s její průmyslovou minulostí, je třeba si však uvědomit, že město skrývá i svou druhou tvář. Ostrava se totiž pyšní řadou krás a skrytých pokladů. Genius loci tohoto kraje tkví v jeho kontrastech. Vedle moderních staveb a rušných ulic se tu nacházejí klidné parky, malebné uličky a historické památky. Jednou z takových dominant Ostravy je např. Nová radnice na Prokešově náměstí. Z vrchu přes osmdesát metrů vysoké stavby se lze kochat po blízkém okolí i dalekých horách.
Jednou z mých oblíbených atrakcí ve velkoměstě je oblast Dolních Vítkovic. Kromě různých akcí a koncertů, které pravidelně prostorný areál využívají, se zde nachází i Velký svět techniky a Malý svět techniky. Jedná se o interaktivní muzea, která zábavnou a poučnou formou přibližují různé vynálezy a svět vědy. V expozicích naleznete vše od parních strojů a lokomotiv až po robotiku a virtuální realitu.
Ostrava je zkrátka město, které se nedá srovnat s žádným jiným. Je to vskutku „kraj razovity“, jenž neustále posouvá své hranice. Všem, kteří tak ještě neučinili, doporučuji odložit všechny své předsudky stranou a poznat krásu Ostravy na vlastní oči.
Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.
Umělecká tvorba studentek a studentů SPŠEI Ostrava
Naše škola je orientovaná na technické a IT předměty, a právě proto se snažíme přiblížit studentům český jazyk a literaturu a rozvíjet čtenářskou a mediální gramotnost i jinou formou než běžným způsobem v rámci výuky školních předmětů. Motivujeme žáky, ať získají k uměleckým literárním textům vztah. Rozvoj čtenářské gramotnosti je propojen s jinými druhy umění, zejména s fotografováním. Studenti svou tvorbu prezentují prostřednictvím sociálních médií a na školním webu.
Estetické aktivity studentů mají dlouhodobý charakter, studenti tvoří v průběhu celého roku. Máme nadané studenty fotografy, kteří k povídce nebo básni svých spolužáků vytvoří fotografie. Jedná se o fotografie přírody, městské civilizace, ale také o portréty: Objektem fotografického zájmu jsou naše studentky a studenti, kteří se stávají modelkami a modely. Studentům fotografům Vojtěchovi Šenkovi, Ondřeji Šindelkovi a Janu Bohoňkovi se daří zachytit osobitou krásu a půvab mládí svých spolužaček. Fotografiemi je ilustrována jednak literární básnická tvorba (Ondřej Nitra, Štěpán Stloukal, Daniel Dlugoš, Matěj Stanovský, Josef Škarda aj.), jednak prozaická tvorba zejména našich maturantů. Modelkami na portrétních fotografiích byly např. Nikol Hrabovská a Eliška Sedláčková. Studenti fotografové se nezaměřují jen na uměleckou, ale také na dokumentární fotografii: např. fotodokumentace vernisáží s hudebním programem v galerii Kratochvíle. Postupně se začínají profilovat i další šikovní studenti, kteří se od zkušenějších spolužáků učí (Sebastian Bernatík aj.).
Cyklus Ostrava očima studentů SPŠEI zahrnuje studentské texty Ostrava je kraj razovity (David Moškoř), Moje školní léta na Kratochvilce (Ondřej Merta), Ostrava – můj domov (David Balus), Kratochvilka – kvalitní škola v Ostravě (David Moškoř), Procházka Ostravou (Ondřej Kučera) aj. Ke všem článkům vyfotili studenti Vojtěch Šenk, Ondřej Šindelka a Jan Bohoněk známá místa Ostravy, historické a moderní budovy i méně známá zákoutí našeho města, o kterých se v textech jejich spolužáků pojednává. Jedná se např. o fotografie Nové radnice, Krajského úřadu a naší školy.
Za svou tvůrčí činnost byli naši studenti oceněni. Odměnami byly knihy „Alchymista“ od P. Coelho, „Mnich, který prodal své ferrari“ od R. S. Sharmy a fotografické potřeby. Velké poděkování patří Magistrátu města Ostravy za dary v rámci projektu Tvorba studentů na SPŠEI Ostrava.
Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.
Ostrava očima studentů SPŠEI
Foto: Vojtěch Šenk, Jan Bohoněk, Ondřej Šindelka
Text: David Balus
Ostrava – můj domov
Město Ostrava, nacházející se v Moravskoslezském kraji, patří v České republice mezi největší města hned po Praze a Brnu. V tomto městě žije okolo 300 000 obyvatel. Já a moje rodina mezi obyvatele patříme, proto následující řádky budu věnovat tématu, které je mi blízké a kde mohu sdělit své poznatky a zkušenosti o tom, jak „se žije tady na severu“, jak zpívá náš známý ostravský zpěvák. Kdybych měl v této písničce pokračovat, tak následuje: „Větry fučí ze všech směrů... Furt dva metry od maléru. Tak se žije tu u nás.“ Je znát ze všech písní, že Jarek Nohavica má Ostravu i její drsnou tvář rád.
Ostrava už dávno není velké, špinavé a znečištěné město. Smog a špína z průmyslových továren tu byly. Továrny, které jsou tak ikonické pro tohle město, už dávno nejsou v provozu. Ostrava zažila velkou změnu. Dnes patří mezi nejzelenější města v republice. Máme tu mnoho parků, sadů, lesů, které nalezneme uprostřed města, i v jeho okolí. Před budovami úřadů (Krajský úřad, Nová radnice aj.) nalezneme zeleň i květiny. Zlepšení ovzduší je rok co rok nepopsatelně lepší.
Jaký je kulturní a společenský život? Ostrava je hrdým příkladem obou těchto prvků… Určitě všichni alespoň slyšeli o festivalu Colours of Ostrava, o divadlech (Antonína Dvořáka aj.) a o Slezskoostravském hradu. A co běžný život občana? Stejný jako všude jinde. Já osobně jsem spokojený se vším, co město nadále dělá pro kulturní, společenský rozvoj i pro přírodu. Žije se mi tu skvěle a za nic bych tohle město – můj domov, nevyměnil.
Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.