80. léta, především období kolem roku 1990, byla ve znamení těžebního útlumu na ostravských šachtách. Tato skutečnost se projevila snížením zájmu o studium hornických oborů na škole, a proto tehdy nový ředitel školy Ing. Jindřich Kotala s kolektivem pedagogů požádali ministerstvo školství o schválení výuky v nových studijních oborech od šk.r. 1991/92, a to:

V důsledku převodu školy pod státní správu odešlo 9 stálých učitelů. Z bývalých zaměstnanců OKD působících na původní podnikové škole zůstali nadále ve školských službách a působností na průmyslové škole hornické v Ostravě Ing. Vladimír Vančura, prof. Antonín Macháň a JUC. Pavel Matušek.

Do roku 1830 byly důlní podniky většinou majetkem místních velkostatkářů. Administrativu a vrchní dozor na dolech obstarával některý z „panských“ hospodářských úředníků.