Dívejme se kolem sebe 2020

Dne 5. 2. 2020 se v galerii Kratochvíle konala vernisáž „Dívejme se kolem sebe aneb Kde a jak se také žije“. Proběhlo vyhlášení výsledků fotografické soutěže, která byla určena všem studentům naší školy. Do prezentace fotografií byly zařazeny i práce pedagogů a vedení školy (bez hodnocení a bez soutěžení), protože největší motivace pro mladého člověka je příklad a vzor dospělých. Jak se latinsky říká: „Exempla trahunt“. Příklady táhnou. Je to výchova studentů ke kladnému vztahu k přírodě a k umění. Učitelé nesoutěžili, ale motivovali.

Dobrou duší ekologicky laděného projektu je koordinátorka environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Mgr. Irena Csaladiová, která získala v brněnském hotelu Atlantis titul Ekoučitel roku. Tento titul uděluje společnost Recyklohraní, která již 11 let realizuje vzdělávací program „Recyklohraní aneb Ukliďme si svět“. Ocenění je pro naši školu vysokou známkou kvality environmentálního vzdělávání a výchovy. Studenti i učitelé jsou díky tomu zodpovědnější ve svém přístupu k životnímu prostředí, v třídění i v recyklaci.

Mgr. Csaladiová rekapitulovala, jak soutěž „Dívejme se kolem sebe aneb Kde a jak se také žije“ na naší škole před lety vznikala: „Stačilo se podívat do některých tříd, které byly neuklizené a v nepořádku. A tak mě to napadlo. Upozornit na problémy, vyzvat žáky: tak se podívejte kolem sebe. Ekologické téma se postupně rozšířilo o další kategorii – přírodu. Studenti si tedy všímají jednak přírodních krás, jednak problémových situací, kdy například někteří lidé žijí ve velmi špatných podmínkách (fotky zachycující staré chatrče, ve kterých žijí bezdomovci).“ Vybrat nejhezčí fotografie nebylo pro Mgr. Irenu Csaladiovou snadné: „Obrázky byly nádherné. Když jsem vybírala, procházela jsem je opakovaně, trvalo to dlouho, nebylo to vůbec jednoduché, fotografie se žákům moc povedly.“

Vernisáž podpořil ředitel školy, Ing. Zbyněk Pospěch, který se věnuje fotografování od svých 20 let, je to pro něj osobní záležitost a velký koníček. Nejdříve studenty pochválil: „Kolem sebe vidím spoustu krásných fotek a zjišťuji, že tady mám mladé kolegy. Je hezké, že i mezi studenty oborů IT a elektrotechniky jsou lidé, kteří vědí, že reálný svět není u počítače. Počítač vás může bavit a může vás i živit, ale reálný svět, ten krásný svět, je za oknem. Mezi studenty jsou lidé, kteří to vidí, dokážou jít ven a podělit se s někým o tu krásu.“

Poté pan ředitel zavzpomínal na své začátky: „Já jsem ve vašem věku začínal fotit z toho důvodu, že jsem si pokládal klasické existenciální otázky, které v osmnácti letech přicházejí. Pravdu můžete hledat v knihách. Nakonec zjistíte, podobně jako kdysi já, že odpovědi na tyto otázky dává pobyt v přírodě. Je to místo, kde je člověku dobře. Když fotíte v přírodě, dokážete poukázat na něco, co spousta lidí nevidí. Focení je nalézání krásy ve všedním světě. Umíte se zastavit a začnete se dívat kolem sebe. Chodíte s otevřenýma očima a s otevřenou myslí. V životě si můžete vybrat – je to volba mezi mít nebo být. Pokud fotíte a přírodu se snažíte prožít, tak jste. Já jsem nikdy neprožil tak krásný existenciální pocit jako právě v přírodě, když jsem fotil krajinu a makrofotografie fauny a flóry. Je úžasné, že v tom velkém světě najdete něco malinkého jeden, dva centimetry a přitom je to krásné.“ Na závěr popřál ředitel školy svým novým kolegům ajťákům a elektrotechnikům to, co si již od 30. let 20. století přejí fotografové navzájem, když se potkají: „Přeji dobré světlo - ať Vám na fotkách svítí. A taky dobré oko, protože fotograf není ten, který má nejlepší přístroj, ale ten, který vidí.“

Mgr. Irena Csaladiová s panem ředitelem vyhlásili výsledky soutěže a předali hodnotné ceny – paměťové karty a knihy. Zároveň bylo zdůrazněno, že není důležité, kdo dnes zvítězil, protože fotografickou soutěž nelze hodnotit objektivně, nelze změřit jako ve sportu, kdo je první v cíli. Vítězové jsou všichni ti, kteří jsou schopni koukat kolem sebe. Kteří světem jdou a vidí. Kteří nemají zavřené oči a dokážou pro ten daný okamžik prostě být.

Kulturní odpoledne zpestřili čtyři hudebníci. Michal Jančák z E2A zahrál na klavír Valčík Es dur od Frederica Chopina, geniálního skladatele, který komponoval první skladby již v šesti letech. Zpěvák a kytarista Vojtěch Divinec z I4C si vybral píseň Why Are You Here od Machine Gan Kelly. Tomáš Chvostek opět ze stejné třídy - I4C - zahrál klavírní skladbu This Is Me, což je filmová melodie z filmu Velký showman.  Na závěr vystoupil jejich spolužák Daniel Janec s písní Oliver Tree od Cash Machine.

Výsledky soutěže

KATEGORIE PŘÍRODA

1. místo: Filip Žídek (E3B)

2. místo: Filip Ondřej (I4C)

3. místo: Daniel Blecha (I1C)

 

KATEGORIE EKOLOGIE

Tereza Bajorová (I3C)

 

CENA DIVÁKA

Vojtěch Korduliak (I2C)

 

Organizace: Mgr. Irena Csaladiová, Mgr. Lenka Drahošová, Ing. Jan Patschka, Mária Sčasná

 

Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky, Ostrava, příspěvková organizace

Kratochvílova 1490/7

702 00 Ostrava - Moravská Ostrava

IČ: 00 602 132

E-mail: spsei@po-msk.cz

Telefon: 596 118 465

ID datové schránky: 89uxrcv


Uložit
Nastavení cookies
Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Pokud zakážete použití cookies, naše webové stránky nemusí fungova správně.
Přijmout vše
Odmítnout
Více informací
Analytické
Google Analytics
Přijmout
Odmítnout