Mgr. Jakub Hubáček - Intensive General English

Název kurzu: Intensive General English (30)
Datum konání mobility: 26. 7. - 6. 8. 2021
Vzdělávací organizace: Atlantic Language Galway, Fairgreen House, Fairgreen Road, Galway, Ireland
Místo konání mobility: Galway, Irsko

Na přelomu měsíců července a srpna jsem vyjel na učitelskou stáž v rámci projektu Erasmus+. Jelikož náplní mého kurzu mělo od počátku být zlepšení úrovně dovednosti angličtiny, Irsko bylo, jako anglicky mluvící země, jasnou volbou. Původní plány počítaly s odjezdem do největšího irského města Dublinu, ale vlivem pandemických opatření škola bohužel výuku zrušila, a tak se mým útočištěm stalo menší přímořské město Galway. Zde jsem nastoupil na dvoutýdenní kurz General IntensiveEnglish v jazykové škole AtlanticLanguageSchool.

Cesta do Galway není složitá a po pár hodinovém letu a cestě autobusem jsem dorazil do tohoto turisticky velice oblíbeného města. Ubytování mi bylo poskytnuto školou a bylo velmi uspokojující. Budovy, kde probíhala výuka byly v podstatě na stejné ulici. V rámci výuky jsem měl pravidelnou rutinu ve dvou dopoledních a jednom odpoledním semináři, které denně zabraly asi 5 hodin. První týden vedla dopolední výuku vedla lektorka Kashi, původem z Texasu a naše skupina se skládala z celkového počtu osmi „studentů“, z nichž většinu tvořili také učitelé například z Itálie nebo Španělska. V těchto hodinách jsme se zaměřovali převážně na slovní zásobu, gramatiku, běžná témata pro konverzaci nebo frázová slovesa. Osobně bych vyzdvihl některé cvičení, například tvorbu básní nebo vymýšlení příběhů. Odpolední lekce byly intenzivnější, protože z osmi účastníku jsme zůstali pouze čtyři. Tyto lekce měli zaštiťovat úroveň angličtiny B2/C1. Semináře vedl vyučující Simon a nutno říct, že jsem si výuku pod jeho vedením náramně užil. Zejména přednes námi vybraných témat před ostatními a přípravu krátké prezentace. Zaměřili jsme se na výslovnost, plynulost, přednes a pokročilou slovní zásobu. Od Simona jsem se také snažil převzít spoustu vyučovacích metod, které snad budou přínosem i v mé výuce. O víkendu jsem se vydal na výlety k Moherským útesům a na Aranské ostrovy a v pondělí byla škola kvůli státnímu svátku uzavřena.

Druhý výukový týden byl opět o něco intenzivnější než první. V dopoledních lekcích se naše skupina zmenšila na pouhé čtyři členy v učebně. Zajímavý však bylo jiné specifikum výuky. A to sice, že my čtyři, kteří jsme ve třídě byli fyzicky, jsme byli doplněni o 2 distanční studenty, kteří s námi výuku absolvovali pouze online. Mimo jiné jednu studentku z Česka. Probírali jsme například témata minulých a předpřítomných časů v angličtině a na závěr týdne jsme si měli opět připravit prezentaci před ostatními na libovolné téma. Odpolední lekce měli taky určité specifikum, a sice, že jsem na nich byl jediným účastníkem. O to víc jsem si výuku užil a odnesl jsem si více vědomostí. Ocenil jsem zejména přístup vyučujícího, který se mnou rozebral i mé slabé a silné stránky a sdělil, na co bych se měl v budoucnu zaměřit. Ve zbytku týdne jsme praktikovali témata běžné pokročilejší konverzace, jako jsou modální slovesa nebo idiomy v angličtině.

Kurz pro mě byl velice přínosným nejen ve zlepšení své úrovni angličtiny, ale také v nových a zajímavých vyučovacích metodách. Také jsem poznal spoustu nových lidí a kultur a mohl se dva týdny těšit z krás Irska a mořského podnebí. V sobotu 7.8 jsem bezpečně odletěl domů.