Mgr. Vladimíra Helsteinová - Language Development for Teachers

Datum konání mobility: 20. 7. - 30. 7. 2021
Vzdělávací organizace: Centre of English Language Studies Limited, Dublin
Místo konání mobility: Dublin, Irsko

V rámci mobility Erasmus jsem se zúčastnila 14-ti denního kurzu v irském Dublinu zaměřeného na rozvoj dovedností učitele v termínu od 20. 7. do 30. 7. 2021.

Byť jsem se přihlásila na úrověň A2, tak předpokládám, že  z důvodu komplikací spojených  s pandemií Covidu 19 nám spojili kurzy pro různé úrovně angličtiny a já se dostala do kurzu s výšší úrovní. Nicméně jsem byla „hozena do vody a přinucena plavat“.

Kurz byl převážně pro učitele angličtiny a probíralo se zde, jak co nejefektivněji angličtinu učit. K mému překvapení jsem lektorovi více méně rozuměla. V kurzu jsme probírali skoro vše od online nástrojů pro rozvoj jazyka, plánování hodiny, poslechové dovednosti, používání učebnic a autentických materiálů, učení gramatiky, testování a hodnocení, využití technologií při učení slovíček a lexikální přístup, rozvoj poslechových a psacích dovedností, shrnutí základní gramatiky, hry a dramata ve výuce. Vše jsem probírali jak teoreticky, tak i v praktických cvičeních ve skupinách.

První týden jsme měli jiného lektora než druhý a byla to také zkušenost, protože druhý týden jsme měli jako lektora rodilého Ira a já jsem rozuměla trochu hůře než v prvním týdnu, s lektorem se nám druhý týden i trošku změnilo obsazení kurzu, přibyli noví lidé.

První týden nás lektor vzal na malou prohlídku Dublinu, druhý týden pak s novým lektorem jsme měli dvě tematická odpoledne, jedno na téma irská kultura a druhé na téma irská literatura.

Do školy jsem chodili prezenčně každý den od 9:00 hod do 13:00 hod + tematická odpoledne.

Ve volných odpolednech jsem buď sama nebo s přáteli navštěvovala zajímavá místa Dublinu a jeho okolí, jako například poloostrov Howth a jeho překrásné útesy a scenérie, Malé muzeum Dublinu, Národní galerii, Phoenix park, Dublinii.

První víkend, kdy jsem měla volnou jen neděli, protože v sobotu jsem měli školu (náhrada za pondělí 19. 7.), jsme si udělali turistický a poznávací výlet z Killiney do Dalkey a druhý víkend před odjezdem jsem ještě  v rámci poznávacího zájezdu navštívila Národní park Wicklow a staré opatství Glendalough, za mě nejkrásnější místo, jaké jsem během svého pobytu viděla.

S pobytem v Dublinu v rámci mobility Erasmus jsem spokojená, byť to mnohdy s mou úrovní angličtiny nebylo lehké, ale myslím, že jsem se trochu v angličtině zdokonalila minimálně v rámci porozumění mluvenému slovu a snad jsem trošku odbourala ostych z mluvení v angličtině, navíc jsem se dozvěděla spoustu způsobů, jak se anglicky učit (pro mě nejzajímavější - způsoby využití různých webových stránek k učení se a procvičování slovíček). Navíc jsem poznala aspoň část země, kterou bych běžně nenavštívila, její zvyky, kulturu a mimo Dublin i venkov a přírodu.