Mgr. Silvie Holá - CLIL in Practice: Focus on Florence

Název kurzu: CLIL in Practice: Focus on Florence - ERASMUS+ LANG. 1. CLILP
Datum konání mobility: 9. 8. - 14. 8. 2021
Vzdělávací organizace: Europass Teacher Academy, Via Sant' Egidio, 12, 50122 Florence, Italy
Místo konání mobility: Florencie, Itálie

Europass Teacher Academy

Via Sant' Egidio, 12

50122 Florence, Italy

Hotelové ubytování v centru Florencie (opravdu doporučuji)

The Artists‘ Palace Florence

Piazza di San Lorenzo, 6, 50123 Firenze Città Metropolitana di Firenze, Itálie

Doprava do místa konání/v  místě konání

Doprava byla zajištěna letecky z Prahy do Florencie a zpět (přímý let, společnost Vueling Airlines)

Stravování bylo vlastní, neměla jsem zajištěnou žádnou polopenzi a ani snídani.

Způsob certifikace

Vzdělávací organizace Europass Teacher Academy předala všem účastníkům vzdělávací aktivity certifikát o úspěšném absolvování kurzu.

Vzdělávací aktivity v rámci kurzu/Výukové metody

Co se týče kurzu, obsahově plně splnil mé očekávání. Poznala jsem nové metody výuky, které mohou být použity v CLIL a následně je tak mohu předávat nejen ve vlastní výuce se studenty, ale také jsem je mohla využít v jiných projektech, kde jsem kolegy připravovala touto metodou CLIL na výuku jejich předmětů v cizím jazyce. Lektorka měla vše perfektně připravené a aktivity byly zajímavé a inspirativní. Prostory školy byly příjemné, i když se kurz realizoval v letních měsících v Itálii, tak jsem neměla pocit nějakého umoření horkem. Co se týče dalších spolu-studujících, musím říct, že se z nás stala dobrá parta, která stále udržuje kontakty přes aplikaci Whatsapp. Což je skvělé. Kolegové již mezi sebou navazují i spolupráce, podle zaměření škol, na kterých vyučují. Takže opět toto vnímám jako další bonus tohoto kurzu.

Soupis výukových aktivit a metod

• Receptive and productive skills – reading, listening, writing, speaking
  • Biographical timelines
  • Jigsaw
  • PQA – picture, question, answer
  • Cloze activity
  • Comprehension questions
  • Multiple choices – true/false
  • Reading – listening activities
  • Authentic materials

Další účastníci kurzu

Dalšími účastníky kurzu byli pedagogové z těchto zemí – Polsko, Španělsko, Německo, Portugalsko. Lektorkou byla - Dr. Sheila Corwin (MA TESOL, Ed.D Educational Psychology)

Kulturně-poznávací aktivity ve volném čase

• Procházky po Florencii a v jejím okolí
  • Společné prohlídky – vše propojeno tematicky s místními památkami a umělci
  • Agenturou organizovaný výlet do Pisy - Piazza del Duomo (56 metrů vysoká mramorová šikmá věž), dále pak do města Sienna (nádherné historické centrum je zasazeno do kopcovité krajiny, čímž vznikají neuvěřitelná panoramata)
  • Ponte Vecchio - most přes řeku Arno (je symbolem města, přímo na mostě se nachází domečky a obchůdky, většina z nich jsou vyhlášená klenotnictví a zlatnictví)
  • Piazza del Duomo - dominantou náměstí je nádherná katedrála Santa Maria del Fiore (čtvrtá největší katedrála v Evropě) se zvonicí Campanile, na Piazza del Duomo se nachází rovněž nejstarší budova ve městě – baptisterie Battistero di San Giovanni
  • Galleria degii Uffizi - patří k nejslavnějším uměleckým sbírkám na světě, najdete tu velkolepou kolekci renesančního umění, mimo jiné Botticelliho slavný obraz Zrození Venuše z 15. století
  • Piazzale Michelangelo - vyhlídka z Piazzale Michelangelo - výhled na město s horami v dáli je opravdu dechberoucí
  • Palazzo Vecchio na Piazza della Signoria - náměstí, které žije čilým ruchem, je sídlem městské samosprávy v Palazzo Vecchio, před palácem Vecchio je umístěna replika slavné sochy Davida
  • Galleria dell’Accademia – originál slavné sochy Davida
  • Palazzo Pitti a zahrady Boboli - kousek od Ponte Vecchio na druhé straně řeky se nachází palác Pitti s galerií a zahradami Boboli, rozsáhlý florentský park Giardino di Boboli je nádherným spojením přírody a umění
  • Santa Croce - kostel Santa Croce ukrývá ostatky nejvýznamnějších obyvatel města – mimo jiné je zde pohřben Michelangelo, Galileo nebo Machiavelli
  • Mercato Centrale - centrální tržiště, ve dvou patrech tu najdete nejen ty nejčerstvější italské suroviny, ale také bistra s již hotovými dobrotami
  • Gelateria Vivoli -  je vůbec nejstarší ve Florencii
  • Ulice Via de'Tornabuoni – místní Pařížská
  • Musea Casa di Buonarroti, Museo Casa di Dante

Další postřehy

Celkově jsem byla s náplní kurzu a jeho vedením spokojena. Lektorka byla velmi zkušená a měla každý den plnohodnotně připravený, co se výuky týče. I když třeba někteří kolegové měli jiné zkušenosti s vzdělávací organizací, tak já jsem měla asi štěstí – vše opravdu totiž záleží na lektorovi. A Itálie, potažmo Toskánsko a Florencie, splnila přesně mé očekávání – nejprve si vychutnejte svou kávu a potom mi přijdete zaplatit – takto bych charakterizovala můj celkový dojem z pobytu v této zemi. Nespěchejte a užívejte každé chvíle. Carpediem.

Zhodnocení mobility

Zjistila jsem, co to vlastně CLIL je. Osvojila jsem si metodologii výuky pomocí CLIL, a to od úplných základů. Vytvořila jsem si aktivizující hodiny CLIL, osvojila jsem si způsob hodnocení, různé přístupy ke CLILu. Vše jsme probrali teoreticky a zároveň následně aplikovali v praxi v celé škále komunikativních aktivit.